Naše pravidlá

Ako sa to všetko vlastne hrá?

Hru vyrába firma MODEL TOYS s.r.o. (predtým IGRA) - http://www.igra-toys.cz (umelí hráči). My používame starých kovových (sú lepší). Sada pozostáva z: 2 bránok, 2 brankárov, 2 hráčov, 2 lôpt.

Pravidlá hry Pravidlá stolného minifutbalu, teda MIFU, boli stanovené okolo r. 1979 Edgarom Baťasom.
Na stôl z rozmermi bajočko 150 x 70 (cm) sa položí koberec ((nie chlpatý) (príp. iný tvrdý, nie klzký podklad)).
Na každý kraj stola, presne do stredu rozložíme bránky a do bránok postavíme brankárov. Hrá sa na dva polčasy (2 x 3 min), pričom počas prestávky si hráči vymenia strany a hráčov s ktorými hrajú.
Hra začína vylosovaním farby na lopte (rozhodca ju hodí na stôl). Koho farba zostane na vrchu lopty začne 1. výkop zo stredu. Pričom pri každom góle ide ten, čo ho dostal, opäť zo stredu. Takisto v druhom polčase si hráči 1. výkop vymenia (napr.: Keď v prvom kopal modrý, v druhom bude kopať červený.). V hre kope vždy ten koho farba zostala na vrchu. Ak sa lopta dostane mimo stola jedným z hráčov kope sa päťka (od bránky), aut (z miesta kde lopta opustila stôl) alebo roh ( z rohu stola), všetko podľa danej situácie ako v skutočnom futbale. Pričom pri zahravaní rohu platí výnimka a strieľa vždy ten čo ho zahral, bez ohľadu na farbu lopty.
Pri sporných situáciách (napr. rozhodca nevidel gól, alebo si nie je istý gólom) sa môže naradiadiť penalta od stredu hracej plochy.
Brankár môže loptu kedykoľvek vyraziť, ak je v jej dosahu, a teda môže aj skórovať.
Srela musí byť uskutočnená najneskôr do desiatich sekúnd, ináč to rozhodca môže považovať za zdržovanie a lopta prepadá súperovi.
Natáčanie lopty je povolené len minifutbalovou kovovou figúrkou, nie rukou. Ak sa mu pri tomto úkone lopta prevráti a na vrchu zostane súperova farba, strieľa súper.
Každý hráč môže používať nahrávky a to aj posunutím lopty figúrkou.
Dovolené sú aj hlavičky a to tak, že hráč si položí figúrku hráča na stôl na jeho hlavu dá loptu, pritlačí na ohyb na figúrke a hlavičkuje.
Zvíťazí ten kto dá za dva polčasy viac gólov, ale môže sa to skončiť aj remízou.
pozn.: Ak niekto viesti gól a hneď na to zaznie koniec polčasu, či celého zápasu. Môže ten, ktorý ho dostal ešte raz strielať od stredu hracej plochy.

Nejde tu len o veľké víťazstvá, hoci potešia, ale o to, že sa každý rok stretnete so starými priateľmi :-)

O nás

Partia fanúšikov Stolného minifutbalu, ktorá sa stretáva každoročne na Vianočnom turnaji už od roku 1979.